Vijenac 665 - 666

Druga stranica

Uz početak nove SEZONE KULTURNIH DOGAĐANJA

Rijeka se priprema za EPK, Zagreb sve umreženiji

Piše GEA VLAHOVIĆ

Početak školske godine tradicionalno obilježava početak nove kulturne sezone, a nakon bogatoga kulturnog ljeta čini se da Hrvatsku čeka intenzivna kulturna 2019/20; teško je i pobrojati sva književna događanja, koncerte ozbiljne glazbe, dramske, operne i baletne premijere, izložbe i filmske festivale koji nas očekuju u sljedećih deset mjeseci diljem zemlje. Rijeka će sljedeće godine ponijeti titulu Europske prijestolnice kulture, o čemu ćemo intenzivno izvještavati, premda će, kao i svake godine, najopsežniji i najkvalitetniji program imati prilike vidjeti publika u glavnome gradu.

U Zagrebu je tako već protekle nedjelje gostovanjem španjolskog književnika Fernanda Aramburua u Hrvatskom glazbenom zavodu svečano otvoren 7. Festival svjetske književnosti, a dan prije, svečanom koncertnom izvedbom prve hrvatske opere Ljubav i zloba HNK u Zagrebu proslavio je 200. godišnjicu rođenja skladatelja Vatroslava Lisinskog te otvorio novu kazališnu sezonu. Istodobno je premijerno ugostio Međunarodni festival sanktpeterburške kazališne sezone, u sklopu kojega od 14. do 17. rujna gostuju tri kazališta iz ­Sankt Peterburga. Potkraj rujna u zagrebačkom HNK-u održava se 17. Festival svjetskog kazališta, koji donosi tri istaknute europske produkcije: Lomeći valove Larsa von Triera, Neprijatelja naroda u režiji Thomasa Ostermeiera te projekt ­Nachlass kazališne trupe Rimini Protokoll. Za širu publiku možda će biti zanimljiv podatak da Balet HNK-a Zagreb u novoj sezoni premijerno planira novu scensku postavu Orašara u koreografiji Vladimira Malakhova, a zanimanje baletnih sladokusaca svakako će privući balet Ponos i predrasude, koreografsko čitanje Lea Mujića romana Jane Austin. Prva od ukupno pet dramskih premijera nove sezone središnjega nacionalnog teatra bit će, 20. rujna, praizvedba klasične tragedije Antigona u viđenju Slavoja Žižeka i u režiji njemačke redateljice Angele Richter. Premijerni naslovi odreda se bave atipičnim glavnim junacima: autorski projekt Bobe Jelčića po drami A. P. Čehova Tri sestre, Idiot F. M. Dostojevskog u režiji Igora Vuka Torbice, Zbogom Berlin, u kojoj će redatelj Dalibor Matanić povezati dva kultna filma, Cabaret i Nebo nad Berlinom, te za kraj dramske sezone, scenska adaptacija romana Kafka na žalu Harukija Murakamija u režiji Ivice Buljana.


HNK u Zagrebu u rujnu priređuje dva festivala

Bogata kazališna
i glazbena jesen

Rusi su ove sezone u modi, pa zagrebačko Gradsko dramsko kazalište Gavella sezonu 4. listopada otvara premijerom Malograđana Maksima Gorkog u režiji Paola Magellija. Kao i prošle godine, Gavella ponovo postavlja kanonsko djelo hrvatske dramske literature; nakon Kiklopa Ranka Marinkovića, ove godine to su Gospoda Glembajevi Miroslava Krleže, u kojima će u ulozi Nacija Glembaya na pozornici teatra u Frankopanskoj pedesetu godišnjicu umjetničkog rada obilježiti Zlatko Vitez. Nataša Janjić nova je Barunica Castelli, a Amar Bukvić nastupa kao Leone Glembay. Svakako valja spomenuti i 34. Gavelline večeri, festival koji se ove godine održava od 11. do 23. listopada, a donosi ukupno 11. naslova iz Slovenije, Srbije, BiH i Hrvatske. Zagrebačko kazalište mladih sezonu otvara 21. rujna premijerom teksta domaćeg dramatičara Ivora Martinića Dobro je dok umiremo po redu u režiji Aleksandra Švabića. Kazalište uvijek naklonjeno eksperimentalnom izričaju i odmicanju od mainstreama, ZKM će u ovoj sezoni ugostiti još niz perspektivnih mladih i već etabliranih redateljskih imena. Aktivni će biti i Satiričko kazalište Kerempuh i Gradsko kazalište Komedija. Među Kerempuhovim premijerama ističu se scenska adaptacija knjige Viktora Ivančića Bilježnica Robija K. (red. Marina Pejnović) te kazališna verzija popularne dramske serije Gruntovčani Kreše Golika iz 1975. u režiji Borisa Svrtana. Komedija kao najatraktivniji naslov najavljuje veliki brodvejski spektakl, mjuzikl Ljepotica i zvijer u režiji Dore Ruždjak Podolski.


Lisinski sezonu posvećuje 200-toj obljetnici Lisinskog

U sezoni koju otvara 27. rujna koncertom pod ravnanjem šefa dirigenta Davida Danzmayra, Zagrebačka filharmonija u Crvenom i Plavom ciklusu nudi ukupno 22 koncerta, na kojima će ugostiti istaknute domaće i inozemne glazbene umjetnike. Kao posebnost sezone najavljen je koncert u povodu desetogodišnjice smrti Vjekoslava Šuteja 14. prosinca, kada će Zagrebačka filharmonija i Akademski zbor Ivan Goran Kovačić izvoditi Verdijev Rekvijem. Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog u Zagrebu novu sezonu posvećuje velikanu po kojemu je dobila ime, a 200. obljetnicu rođenja Lisinskog obilježit će programom šesnaest vrhunskih koncerata, koje će svečano 28. rujna otvoriti veliki slavljenički koncert Lisinski 200. Program Lisinski subotom ugostit će ove godine Filharmoniju BBC-a (12. listopada), Sofijsku filharmoniju (7. prosinca), Kraljevski filharmonijski orkestar (28. ožujka 2020), Filharmoniju iz Šangaja (18. travnja), a kao posebnu jesensku poslasticu iz Lisinskog najavljuju gostovanje 9. listopada legendarnoga kubanskog jazz-trubača Artura Sandovala. Od 21. rujna do 12. studenoga u pulskom Istarskom narodnom kazalištu održat će se 2. Backstage Live Pula 2019. Trideset je koncerata u programu dvanaest festivalskih dana 49. Varaždinskih baroknih večeri, koje se ove godine održavaju od 20. rujna do 1. listopada u Varaždinu, Trakošćanu, Novom Marofu, te jedanaest gradova i mjesta na hrvatskom sjeveru, kao i u slovenskom Ptuju. Zemlja partner je Švedska, a u programu se posebno izdvajaju koncert ansambla Romeo i Julija iz Stockholma, premijera opere La Forze della Stelle te gostovanje ansambla iz Južne Koreje, koji će zajedno s Varaždinskim komornim orkestrom izvesti oratorij Izrael u Egiptu. Program 44. Samoborske glazbene jeseni od 27. rujna do 6. listopada donosi deset koncerata, uključujući i tri večeri 16. međunarodnog natjecanja mladih glazbenika Ferdo Livadić i proglašenje pobjednika i izvedbu prvonagrađene skladbe 8. međunarodnog skladateljskog natjecanja New Note te nastup Zagrebačkog kvarteta s gitaristom Srđanom Bulatom i pijanistom Filipom Fakom u povodu obilježavanja stote obljetnice svoga djelovanja.

Što se tiče opernih sezona hrvatskih nacionalnih teatara, u HNK-u Zagreb bit će postavljena Lucia di Lammermoor Gaetana Donizettija, Fantasio Jacquesa Offenbacha i muzička drama Smrt u Veneciji, a otvorit će ju 25. listopada Puccinijeva Madama Butterfly. Giacomo Puccini perjanica je operne sezone HNK-a Ivana pl. Zajc u Rijeci, gdje će biti izvedena trilogija njegovih djela, Madama Butterfly, Tosca i La BohemeTristan i Izolda, prva produkcija neke Wagnerove opere uopće u Rijeci, u režiji Anne Bogart i s Maidom Hundeling kao Izoldom, bit će središnji dio opernog programa EPK Rijeka 2020, a dio EPK programa bit će i hrvatska praizvedba opere Kralj Roger Karola Szymanowskog, u suradnji sa Savonlinna Opera Festivalom. U sezoni koja je pred nama splitska publika moći će u HNK-u uživati u operama Trubadur Giuseppea Verdija i Norma Vicenza Bellinija.

Muzejski aduti

Zagrebački Muzej za umjetnost i obrt (MUO) izložbenu je sezonu započeo 4. rujna izložbom Priče koje kroje Varteks, koja predstavlja strateške pravce budućeg razvoja modnog brenda Varteks i temeljne značajne protekle stogodišnje povijesti koje su ga oblikovale, a do kraja godine predstavit će i blago samostanskih zbirki Visovca te stvaralaštvo hrvatskog slikara Slave Striegla i modne dizajnerice Staše Čimbur.

Program Priče sa stilom održat će se od 9. rujna do 7. studenog bogatim sadržajima u prostorijama MUO-a i Gradske knjižnice.

Muzej suvremene umjetnosti (MSU) u Zagrebu prvi put u Hrvatskoj na samostalnoj izložbi (12. rujna–14. studenog) predstavlja recentne filmove, kolaže i umjetničke knjige jednog od međunarodno najprisutnijih hrvatskih umjetnika, Damira Očka. Galerija Klovićevi dvori ove godine sezonu otvara 19. rujna izložbom Linija ljepote, trag nadahnuća, prvih 100 godina grafičke zbirke NSK u Zagrebu, a Umjetnički paviljon izložbom velikog američkog kipara Alexander Calder – magija skulpturalnog pokreta (26. rujna–5. siječnja 2020).

Moderna galerija za 17. listopada najavljuje otvaranje izložbe povodom dvadeset godina likovne Grupe Contra, koja će trajati do 24. studenoga. Izložba Vizije grada – Ikonografija grada II u Modernoj galeriji otvorit će se 19. prosinca i ostat će otvorena do 23. veljače iduće godine.

Za kraj smo ostavili bogatu filmsku sezonu koja je pred nama: diljem zemlje očekuje nas niz filmskih festivala posvećenih najrazličitijim temama, od već odavno etabliranih festivala u Puli, Zagrebu, Splitu, Motovunu i Vukovaru, preko revija filmova snimljenih u jednom kadru ili jednominutnih filmova, odnosno festivala posvećenih specifičnim žanrovima i temama poput fantastike, ljudskih prava, treša, gastronomije i feminizma, pa do malih festivala koji će čaroliju sedme umjetnosti dovesti do publike u manjim sredinama poput Brača, Požege ili Opuzena.

Vijenac 665 - 666

665 - 666 - 12. rujna 2019. | Arhiva

Klikni za povratak